Foto: ESA - Ph. Servent

De 23 lidstaten van het Europees ruimteagentschap ESA zullen de komende jaren 22,1 miljard euro bijdragen, zo maakte ESA-directeur-generaal Josef Aschbacher op donderdag 28 november 2025 bekend tijdens de vergadering van de ESA-Raad van ministers in Bremen. 

Meer dan 1,1 miljard euro van dat bedrag komt uit België. Tijdens de vorige ministerraad in 2022 hadden de lidstaten 16,9 miljard euro toegezegd aan de ESA. Het agentschap had voorafgaand aan de vergadering van deze week gewaarschuwd dat Europa het risico loopt achterop te raken in de wereldwijde ruimtewedloop als de lidstaten hun investeringen niet zouden verhogen. België zal de komende vijf jaar 1,109 miljard euro bijdragen, bevestigde de Belgische minister van Wetenschap Vanessa Matz. Meer dan een kwart van de Belgische bijdrage gaat naar programma's die gericht zijn op het verbeteren van de ruimtevaartveerkracht.

De financiering zal worden gebruikt voor de ontwikkeling van beveiligde telecommunicatiesatellieten en de verdere uitbreiding van een robuust, onafhankelijk Europees navigatiesysteem als aanvulling op Galileo. België trekt ook 114 miljoen euro uit voor het ontwerp en de ontwikkeling van Europese draagraketten, en 113 miljoen euro voor aardobservatieprogramma's, waaronder de verdere ontwikkeling van de Europese Copernicus-satellieten. Nog eens 205 miljoen euro gaat naar wetenschappelijke programma's van de ESA, terwijl 110 miljoen euro bestemd is voor ruimteverkenning.

Missie Liégeois uitgesteld

De ESA heeft deze week ook de missie van Raphaël Liégeois naar het ISS bevestigd. Hoewel de Belgische astronaut officieel voor eind 2026 zou vertrekken, meldt RTBF dat zijn missie met minstens zes maanden, zo niet een jaar, wordt uitgesteld. Volgens Frank De Winne, voormalig Belgisch astronaut en directeur van het ESA-trainingscentrum in Keulen, zou dit uitstel te wijten zijn aan operationele redenen aan Amerikaanse zijde. De bezuinigingen op het NASA-budget door de regering-Trump zetten de operatie van ISS-missies nog meer onder druk, schrijft RTBF. Maar vertragingen zijn een onvermijdelijk onderdeel van het werk van een astronaut, benadrukt De Winne. Ondanks de uitstelmaatregelen herhaalde de directeur dat Raphaël Liégeois de ruimte in zal gaan en vóór 2030, wanneer het ISS volgens de planning uit zijn baan om de aarde zal worden gehaald, de derde Belgische astronaut zal worden.

Bron: Belga

Kris Christiaens

Oprichter & beheerder van Belgium in Space.
Medebeheerder & hoofdredacteur van Spacepage.
Ruimtevaart & sterrenkunde redacteur.